Köket

Skolmaten är viktig för att eleverna ska orka och vilja lära. Därför serverar vi god och näringsriktig lunch som lagas i vårt eget kök. Vi levererar också mat till Friskolan Mosaik i Falun. Vårt kök lagar och serverar ungefär 700 portioner varje dag! Vi har alltid minst en varmrätt och ett vegetariskt alternativ. Vi har en särskild kokerska som ansvarar för specialkosterna.

Vår kökspersonal är:

Kock och köksansvarig
Mats Karlsson
023-79 47 04
Mats.Karlsson@soderbaumska.se

Kock
Mattias Karlsson
023-79 47 04
Mattias.Karlsson@soderbaumska.se

Specialkost
Lena Rynell-Andersson
023-79 47 04
Lena.Ryhnell-Andersson@soderbaumska.se

Kock
Eva Mörk
023-79 47 04
Eva.Mork@soderbaumska.se

Kock
Angelica Björklund
023-79 47 04
Angelica.Bjorklund@soderbaumska.se

Kock
Elias Stintzing
023-79 47 04
elias.stintzing@soderbaumska.se

Senast uppdaterad: 2014-11-21